STRONA GŁÓWNA: AKTUALNOŚCI

2012-09-14     PODSUMOWANIE WAKACYJNYCH INTERWENCJI W ZAKRESIE ALKOHOLU!
 

Strażnicy miejscy w okresie wakacyjnym częściej otrzymywali od zaniepokojonych mieszkańców sygnały, które dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mieszkańcy zwracali uwagę na fakt, iż osoby te po spożyciu alkoholu stają się agresywne, zakłócają porządek, są sprawcami dewastacji mienia oraz postawiają po sobie bałagan w postaci butelek, opakowań oraz niedopałków papierosów. Do codziennych zadań patrolowych, przede wszystkim drugiej zmiany, w godzinach wieczornych, należała również kontrola miejsc, gdzie ewentualnie może być spożywany alkohol lub może dochodzić do dewastacji mienia (często czyn ten spowodowany był nadmierną ilością spożywanego alkoholu). Kontrolowane były przede wszystkim place zabaw dla dzieci, tereny szkół, przedszkoli, jak i boisk sportowych. Strażnicy miejscy sprawdzali również niezamieszkałe budynki, niedokończone budowle domków jednorodzinnych, opustoszałe garaże, gdzie przede wszystkim gromadzi się młodzież. Kontroli podlegały również rejony sklepów spożywczych, klatki schodowe blokowisk czy też „modne” ostatnio puste miejsca pod balkonami zabudowań wielorodzinnych. Z naszych ustaleń wynika, że głównie alkohol i to w postaci piwa (sporadycznie spożywane są inne napoje alkohole takie, jak np. whisky) spożywany był przez pełnoletnią młodzież w wieku 18-23 lat, aczkolwiek strażnicy miejscy w tym roku interweniowali także w sprawie spożywania alkoholu przez osoby nieletnie. Ilość pouczeń i mandatów karnych wystawionych za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym za okres czerwiec – sierpień 2012 jest równa ilości pouczeń i mandatów wystawionych za ten okres w zeszłym roku, tj. średnio ok. 60 interwencji w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych interwencji ujawnionych przez strażników miejskich dot. spożywania alkoholu w wakacje 2012 roku.

  • Dwójka 19-latków została ukarana mandatami karnymi kredytowanymi w wysokości 50 złotych za usiłowanie spożycia alkoholu w postaci piwa w miejscu publicznym, a dokładnie w piaskownicy dla dzieci za sklepem Matteo na ul. Słowackiego. Wykroczenie miało miejsce 16.08.2012 roku. Kilka dni wcześniej za spożywanie alkoholu (piwa) w okolicy sklepu spożywczego w Obłaczkowie został ukarany 23-letni mieszkaniec tej wioski. Teraz do gminnej kasy będzie musiał wpłacić 100 złotych z tytułu mandatu karnego. W ten sam dzień podczas kontroli boiska szkolnego „Orlik” i placu zabaw dla dzieci na terenie SSP nr 1 we Wrześni strażnicy miejscy zauważyli 22-letniego mężczyznę, który również spożywał piwo. Mężczyzna otrzymał mandat karny kredytowany w wysokości 100 złotych. 13.08.2012 r.

  • Strażnicy miejscy w środowe popołudnie interweniowali w sprawie nieletnich spożywających alkohol (piwo) w opustoszałym garażu na ul. Witkowskiej (garaż mieści się naprzeciwko poradni uzależnień). Pięciu nieletnich w wieku 14-17 lat zostało zgodnie z kompetencją przekazanych Komendzie Powiatowej Policji we Wrześni. 18.07.2012 r.

  • Podczas kontroli opustoszałej budowy domu jednorodzinnego na ul. Wita Stwosza strażnicy miejscy ujawnili spożywanie alkoholu (piwa oraz whisky) przez czwórkę młodych mężczyzn. Sprawcy wykroczenia (18l., 19l.) otrzymali po 100 złotych mandatu karnego kredytowanego. 20.07.2012 r.

  • Po 100 złotych mandatu karnego kredytowanego otrzymali dwaj młodzi mężczyźni (20l.), którzy spożywali piwo pod jednym z balkonów na ul. Culica. Wykroczenie to miało miejsce w dniu 24.07.2012 r. Kilka dni później strażnicy miejscy otrzymali drogą telefoniczną kolejne zgłoszenie dotyczące spożywania alkoholu w postaci piwa właśnie w tym miejscu. W wyniku sprawdzenia miejsca pod balkonem 100-złotowe mandaty karne kredytowane otrzymali trzej młodzi mężczyźni (18l., 19l.x2). 31.07.2012 r.

  • Strażnicy miejscy w czwartkowy późny wieczór otrzymali zgłoszenie telefoniczne o hałasującej młodzieży, która przemieszczając się po ulicach osiedla sokołowskiego prawdopodobnie spożywa alkohol. Interwencja potwierdziła się. Na ul. Szerokiej strażnicy miejscy zauważyli grupę młodzieży wśród których dwoje młodych mężczyzn usiłowało spożyć alkohol pod postacią whisky. Mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 200 złotych każdy. 21.06.2012 r.

Podsumowując interwencje strażników miejskich dot. spożywania alkoholu w miejscu publicznym miały również charakter profilaktyczny, ponieważ alkohol często staje się bezpośrednią przyczyną wielu innych wykroczeń m.in. dewastacji mienia publicznego czy też zakłócania spokoju i ciszy nocnej. Zminimalizowanie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, przede wszystkich na terenie szkół, przedszkoli, placów zabaw dla dzieci tylko potwierdza nasze przekonanie w praktycznym podejmowaniu tego zadania.

                                                                  st. str. Anna Hedrych – Stanisławska

AKTUALNOŚCI
+ PODSTAWY DZIAŁANIA
+ PRAWA I OBOWIĄZKI
+ KADRA
REALIZACJA KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
+ PROGRAMY PROFILAKTYCZNE
+ SCHRONISKO MIEJSKIE DLA ZWIERZĄT
+ STRAŻ MIEJSKA W OBIEKTYWIE
+ ZGŁOŚ INTERWENCJĘ
KTO MOŻE ZOSTAĆ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM
KONTAKT