STRONA GŁÓWNA: AKTUALNOŚCI

2014-11-12     ODBLASKOWO DLA DZIECI I DOROSŁYCH - KOLEJNA AKCJA STRAŻNIKÓW!
 

Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, czyli najlepiej, aby pieszy nosił elementy odblaskowe od strony nadjeżdżających samochodów.

W przepisach znajduje się jednak wyjątek: obowiązek ten nie dotyczy jedynie pieszego, który znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowe przepisy, które weszły w życie od 31 sierpnia 2014 r., to efekt nowelizacji Ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym odnosił się wyłącznie do dzieci i młodzieży do lat 15. Ustawodawca nakładając obowiązek wobec wszystkich pieszych, bez względu na wiek miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz zminimalizowania kolizji i wypadków z ich udziałem. Dodajmy, że nie wskazano jakiego rodzaju ma to być element odblaskowy (przepis nie określa dokładnie ani koloru, ani rodzaju i kształtu odblasku), zatem może to być zarówno kamizelka odblaskowa, odblask wiszący czy też opaski odblaskowe na rękę czy nogę i smycze odblaskowe. Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Kiedy pieszy idzie ciemną drogą zauważa światła samochodu już w odległości kilku kilometrów (jeżeli droga jest prosta). Ale kierowca ma szansę zauważyć nieoświetlonego pieszego, dopiero wtedy, gdy promienie reflektorów odbijają się od postaci tego pieszego, czyli z odległości 20 - 30 metrów. Jeżeli pieszy będzie posiadał odblask ten sam kierowca zauważy go już w odległości 130 -150 metrów.

W tym miejscu warto przypomnieć definicję pieszego:

Pieszy wg przepisów drogowych to - osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Akcja strażników miejskich …

Od drugiej połowy października Straż Miejska we Wrześni prowadzi akcję „Z odblaskiem żyje się dłużej – bądź widoczny”, która został podzielona na trzy etapy:

  • I etap – strażnicy miejscy rozdają elementy odblaskowe (odblaski miękkie klasy 1-3, odblaskowe paski na rękę/nogę – klasy 4-6) dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych
    z terenów wiejskich (szkoły podstawowe: Nowy Folwark, Chwalibogowo, Marzenin, Grzybowo, Kaczanowo, Otoczna),

  • II etap – strażnicy miejscy rozdają elementy odblaskowe (dla klas 1-3) dla młodzieży gimnazjum z terenów wiejskich (szkoły: Nowy Folwark, Marzenin, Otoczna, Grzybowo),

  • III etap - strażnicy miejscy rozdają elementy odblaskowe dla pieszych z terenów wiejskich (poruszających się do pracy, do miasta, sklepu itd..).

W sumie w programie wzięło udział 1320 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, dla dorosłych pieszych zaś strażnicy miejscy przygotowali tysiąc opasek odblaskowych. Ponadto dla klas czwartych każdej szkoły wiejskiej (dzieci zdające w tym roku szkolnym na kartę rowerową) strażnicy miejscy przygotowali kolejną niespodziankę „Kalendarze rowerzysty”, które zostały zafundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu. Przypominamy także, że powyżej opisana akcja nie jest pierwszą, którą zorganizowali strażnicy miejscy. W poprzednich latach strażnicy miejscy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Drogowskaz” rozdali ponad dwa tysiące kamizelek dla pieszych i rowerzystów. Dwa razy tyle odblasków rozdano w szkołach podstawowych. A.H.S.

AKTUALNOŚCI
+ PODSTAWY DZIAŁANIA
+ PRAWA I OBOWIĄZKI
+ KADRA
REALIZACJA KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
+ PROGRAMY PROFILAKTYCZNE
+ SCHRONISKO MIEJSKIE DLA ZWIERZĄT
+ STRAŻ MIEJSKA W OBIEKTYWIE
+ ZGŁOŚ INTERWENCJĘ
KTO MOŻE ZOSTAĆ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM
KONTAKT