STRONA GŁÓWNA: AKTUALNOŚCI

2009-03-27     STRAŻNICY MIEJSCY I FAS, CZYLI ALKOHOLOWY ZESPÓŁ PŁODOWY!

Strażnicy miejscy wspólnie z pedagogami wrzesińskich szkół, przedstawicielami sądu, hufca pracy, opieki społecznej oraz policji uczestniczyli w szkoleniu "Ciąża bez alkoholu" organizowanym przez Pełnomocnika d/s Profilaktyki UMiG we Wrześni Annę Grzybowską. Szkolenie prowadziła dr Teresa Kobrzyńska, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz edukator ogólnopolskiej kampanii "Ciąża bez alkoholu".

Statystyki w Polsce są przerażające! Co trzecia kobieta w wieku 18 do 40 lat pije w czasie trwania ciąży alkohol! Wciąż w nas Polakach niestety pokutuje przekonanie, że słabe alkohole, do których należą piwo czy wino nie mogą zaszkodzić przecież dziecku w łonie matki. Wielu lekarzy w dalszym ciągu zachęca kobietę ciężarną do picia czerwonego wina, by zwiększyć gęstość krwi.

Niestety to MIT!

Najnowsze badania dowodzą, że nawet mała ilość wypitego trunku przez kobietę w ciąży może doprowadzić do choroby FAS - czyli alkoholowego zespołu płodowego - u jej dziecka! Choroby, która powoduje: opóźniony wzrost dziecka w okresie płodowym i po urodzeniu, stałe uszkodzenie mózgu, skutkujące zaburzeniami i neurologicznymi oraz późniejszym rozwojem dziecka. W wyglądzie zewnętrznym natomiast charakteryzuje się rysami twarzy z małymi, szeroko osadzonymi oczkami, małym nosem, płaską twarzoczaszką, wąską górną wargą i małą szczęką.

Podczas szkolenia uczestnikom zostały rozdane materiały dotyczące FAS opracowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i wyświetlono dwa filmy dotyczące choroby: "Wieczne dziecko" oraz "FAS-cynujące dzieci". Organizatorzy szkolenia i osoby zajmujące się wychowaniem dzieci i młodzieży mają nadzieję, że poprzez wprowadzenie do szkół pierwszorzędowej profilaktyki poruszającej problem alkoholu w ciąży, uda się im wpłynąć na decyzję przyszłych młodych matek i pozwoli uchronić maleństwa przed tą nieuleczalną chorobą! Bo przecież:

FAS NIE MOŻNA WYLECZYĆ! ALE MOŻNA JEJ ZAPOBIEĆ! WYSTARCZY ZACHOWAĆ CAŁKOWITĄ ABSTYNENCJĘ PODCZAS CIĄŻY

                                                                   st. str. Anna Hedrych Stanisławska

AKTUALNOŚCI
+ PODSTAWY DZIAŁANIA
+ PRAWA I OBOWIĄZKI
+ KADRA
REALIZACJA KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
+ PROGRAMY PROFILAKTYCZNE
+ SCHRONISKO MIEJSKIE DLA ZWIERZĄT
+ STRAŻ MIEJSKA W OBIEKTYWIE
+ ZGŁOŚ INTERWENCJĘ
KTO MOŻE ZOSTAĆ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM
KONTAKT