STRONA GŁÓWNA: AKTUALNOŚCI

2009-10-10     ODBLASKOWE DZIECIAKI!

Około tysiąca uczniów szkół podstawowych klas 1 - 6 z terenu gminy w październiku uczestniczyło w programie profilaktycznym realizowanym przez Straż Miejską we Wrześni we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych Drogowskaz " Z odblaskiem żyje się dłużej - bądź widoczny". Głównym celem powyższych spotkań z uczniami było przekazanie informacji dotyczącej tematyki bezpieczeństwa dzieci poruszających się w ciemnościach oraz znaczeniu światełek odblaskowych, jako niezbędnych elementów pieszego uczestnika ruchu drogowego.

Strażnik miejski podczas spotkań z uczniami uświadamiał o obowiązku wynikającym z przepisów prawa zawartym w Kodeksie Ruchu Drogowego (art. 43& 2) nakazującym, by każde dziecko w wieku do 15 roku życia znajdujące się na drodze po zmierzchu było wyposażone w elementy odblaskowe. Apelował do nauczycieli, by rozdane odblaski nie trafiły na dno plecaka czy pozostawały w biurkowych szufladach, ale by zostały umieszczone w widocznym dla kierowcy miejscu i stosowane przez dzieci na co dzień. Namawiał do popularyzacji noszenia światełek również przez dorosłych, jako elementu zmniejszającego ryzyko potrąceń na ciemnych drogach. Podczas spotkań uczniowie dowiadywali się, gdzie najlepiej umieszczać odblask i dlaczego? Strażnik miejski prezentował sposoby umiejscowienia elementów odblaskowych na ubraniach. Radził, aby każdy z nich miało w kieszeni (najlepiej kurtki, spodni) na sznurku przypiętym agrafką odblask, który po zmroku wyjmie i pozwoli zwisać z boku, w okolicy kolan. Dorośli powinni pamiętać, iż ich pociechy mają być widoczne nie tylko w drodze do lub ze szkoły do domu, ale również, gdy znajdują się na drodze idąc do kościoła czy na boisko pograć w piłkę, dlatego trafnym rozwiązaniem jest umieszczanie światełek dodatkowo, oprócz szkolnych plecaków, w formie pokazanej przez strażników.

Zapamiętaj!

Elementy odblaskowe najlepiej spełniają swoją rolę, gdy są umieszczone najbliżej ziemi (w okolicy kolan), im niżej się znajdują tym szybciej padną na nie promienie świateł reflektorów i kierowca szybciej dostrzeże pieszego na drodze. Kiedy pieszy idzie ciemną drogą zauważa światła samochodu już w odległości kilku kilometrów (jeżeli droga jest prosta). Ale kierowca ma szansę zauważyć nieoświetlonego pieszego, dopiero wtedy, gdy promienie reflektorów odbijają się od postaci tego pieszego, czyli z odległości 20 - 30 metrów. Jeżeli pieszy będzie posiadał odblask ten sam kierowca zauważy go już w odległości 130 -150 metrów.

Fundatorem elementów odblaskowych dla uczniów z terenu gminy jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Poszkodowanych w Wypadkach Komunikacyjnych „Drogowskaz”.

                                                                                                                    A.H.S.

AKTUALNOŚCI
+ PODSTAWY DZIAŁANIA
+ PRAWA I OBOWIĄZKI
+ KADRA
REALIZACJA KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
+ PROGRAMY PROFILAKTYCZNE
+ SCHRONISKO MIEJSKIE DLA ZWIERZĄT
+ STRAŻ MIEJSKA W OBIEKTYWIE
+ ZGŁOŚ INTERWENCJĘ
KTO MOŻE ZOSTAĆ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM
KONTAKT