STRONA GŁÓWNA: AKTUALNOŚCI

2010-12-28     STRAŻNICY PRZYPOMINAJĄ I OSTRZEGAJĄ ...!

W związku ze zbliżającą się nocą sylwestrową, a tym samym zwiększoną liczbą osób używających materiały pirotechniczne strażnicy miejscy rozpoczęli coroczną akcję "Fajerwerki". Przez ostatnie dni municypalni skontrolowali 19 punktów ich sprzedaży. Pod lupę strażnicy wzięli nie tylko małe punkty sklepowe, ale i również duże centra handlowe: Tesco, Biedronkę, Polo Market, Lidl, Intermarche, Bricomarche, Netto i Dino. Właścicielom sklepów, kierownikom punktów oraz samym sprzedawcom przypominano, iż sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest całkowicie zabroniona! Taki czyn bowiem stanowić będzie przestępstwo za które grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2! Każdy ujawniony przypadek przez strażników miejskich zostanie przekazany zgodnie z kompetencją Policji!

Podczas akcji zwracano również uwagę na wyposażenie stoiska w sprzęt gaśniczy oraz tablice informacyjne dotyczące zakazu sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim, zakazu otwierania opakowań na terenie sklepu i użytkowania ich w obiekcie i sąsiedztwie. Ponadto w centrach handlowych sprawdzano czy sprzedaż materiałów pirotechnicznych zgodna jest z wyznaczonymi przez ustawodawcę warunkami tj. czy sprzedaż odbywa się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi uprawniony do tego sprzedawca. W trakcie kontroli ujawniono pewne nieprawidłowości. W czterech punktach sklepowych nie dopełniono obowiązku posiadania gaśnicy i tablic informacyjnych. W jednym ze sklepów wielobranżowych natomiast istniała możliwość zakupu materiału pirotechnicznego samoobsługowo. Strażnicy miejscy zobowiązali właścicieli i kierowników sklepów do usunięcia tych uchybień w trybie pilnym. Przy okazji prowadzonej akcji każdy z punktów sprzedaży materiałów pirotechnicznych otrzymywał Obwieszczenie Starosty Wrzesińskiego w sprawie przepisów porządkowych regulujących sprawę używania artykułów pirotechnicznych tzw. widowiskowych na terenie powiatu wrzesińskiego.

Przypominamy również, iż fajerwerki, które są dopuszczone do sprzedaży można, w sposób odpowiedni z instrukcją, używać tylko i wyłącznie w dniach 31 grudnia i 1 stycznia. Używać fajerwerków mogą tylko osoby dorosłe z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Apelujemy więc do rodziców  o rozwagę i baczniejsze przyglądanie się swoim pociechom, aby zabawa noworoczna nie przerodziła się w nieszczęśliwe wypadki. Informujcie dzieci, że zabawa z fajerwerkami może zakończyć tragicznie. Wystarczy jedna chwila nieuwagi, by móc stracić życie lub zdrowie!

                                                                                                                                        A.H.S.  

AKTUALNOŚCI
+ PODSTAWY DZIAŁANIA
+ PRAWA I OBOWIĄZKI
+ KADRA
REALIZACJA KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
+ PROGRAMY PROFILAKTYCZNE
+ SCHRONISKO MIEJSKIE DLA ZWIERZĄT
+ STRAŻ MIEJSKA W OBIEKTYWIE
+ ZGŁOŚ INTERWENCJĘ
KTO MOŻE ZOSTAĆ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM
KONTAKT